Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Біздің өміріміздегі алгоритмдер» | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |||
Сабақтың тақырыбы | Алгоритмді сөз түрінде ұсыну | ||||
Сабақтың мақсаты | 5.3.2.2.Алгоритмді сөз түрінде ұсыну Алгоритмді құруда командаларды айқын, нақты сөз түрінде жазылуын меңгеру | ||||
Бағалау критерийі | Оқушылар алгоритмді сөздік формада құрады (кәмпиттер арқылы қолдау көрсету) | ||||
Тілдік мақсаттар
| Алгоритмді сөз түрінде жаза алады: Алгоритм-алгоритм- algorithm Форма-форма- form Команда-қадам, әрекет-team Схема- scheme Атқарушы- исполнитель- еxecutive Сөз – слова-word | ||||
Пәнаралық байланыс | Математика | ||||
Құндылықтарға баулу | - шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - өзгелердің мәдениетіне және көзқарасарына құрметпен қарау; -жауапкершілік. | ||||
Алдыңғы білім
| Оқушылар нені біледі? Орындаушы және олардың командалары туралы біледі | ||||
|
| ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар | |||
Сабақтың басы
15 мин
| 1. Топқа бөлу. Ұйымдастыру, оқушыларды жұпқа бөлу . /кәмпиттер арқылы/
Сабақтың құрылымы: 1.Ұйымдастыру 2. Үй тапсырмасы “Ойлан тап” 3. Жұппен жұмыс “Алгоритм құру” 4. “Конструктор” 5. “Кім жүйрік” 6. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 7.“Бұйрықты орында” 8.“Байқағыштығыңды байқат!”
2. Ашық сұрақ. Кейбір оқушылардың орындығына стикерлер жабыстырылады, сол оқушылар өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді: 1. .......алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс-әрекеттердің тізбектеліп орындалуы 2.Алгоритм жазу жолдары нешеге бөлінеді және атап шығу. 3.Алгоритм түрлерін ата 4.Алгоритмнің қасиеттері нешеге бөлінеді? 5.Әрекеттердің бірінен кейін бірі тізбектеле орындалуы....... деп аталады 6.алгоритмді жүзеге асырушы........деп аталады 7...........белгілі бір логикалық шартқа байланысты әрекеттердің біріншісін немесе басқасын орындайды. 8.Егер алгоритмде бірнеше рет қайталанатын қадамдар болса, мұндай алгоритмді .....деп атаймыз |
Оқулық, көрсетілім-дер, кеспе қағаздар | |||
Сабақтың ортасы
20 мин | Жұппен жұмыс 1 жұп Шайды дәмдеу алгоритмі 1. Қайнаған су құю 2.Шайды шыны аяққа құю 3.Шәйнекке шай салу 4. Басы 5.Ыстық сумен шәйнекті шаю 6.Соңы 7. 3-5 минут күту
2 жұп Мектепке жиналу алгоритмі 1. Жаттығу жасау 2. Басы 3. Мектеп формасын кию 4. Тұру 5. Жуыну 6. Соңы. 7. Таңғы асты ішу 8. Сабаққа бару 9. Сөмкені алу “Конструктор” Фигуралардан түлкі құрастыру 1. Дескриптор Білім алушы:
1. «Алға жүру» командасын қолданады;
2. «Солға бұрылу» және «Оңға бұрылу» командаларын қолданады.
Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Бұйрықты орында
Байқағыштығыңды байқат
|
Кеспе қағаздар, дәптер, кітап
| |||
Сабақтың соңы 5 мин |
Балалардан қосымша 5 минут берілсе, жұмысты қалай жақсартатындарын сұраңыз. Бұл мұғалімге оқушылардың берілген уақыт ішінде тиісті нəтижеге жетпесе де, неге ұмтылатынын түсінуге көмектеседі.
| А4, дәптер, кітап | |||
Сабақ бойынша рефлексия | Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
| ||||
| Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
| ||||
Жаңалықты мекеменің сайтында қарау